Ana sayfa Şirket Kuruluşu Home Ofis Şahıs İşletmesi Kuruluşu

Home Ofis Şahıs İşletmesi Kuruluşu

1063
home ofis

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte yeni sektörler ve yeni meslek alanları hızla oluşmaya başladı. Bunlar arasında danışmanlık, web tasarımı, editörlük, e-ticaret gibi birçok iş alanını saymak mümkün. Bu gibi meslekleri icra ederken ayrı bir işyeri kiralamak yerine home ofis kullanarak yani evden çalışarak birçok avantaj elde edebilirsiniz. Bunların en başında tabii ki maliyet ve zaman gelmekte.

İşletmenizi home ofis şeklinde çalıştıracaksanız ikamet ettiğiniz yerin tamamı konut olmaktan çıkarak işyeri statüsüne geçecektir. Eviniz size aitse işletme kuruluşunda tapunuzun fotokopisi yeterli olacaktır. Ancak kiracı iseniz, kira ödemeseniz dahi bir kira kontratı düzenlemek durumunda kalacaksınız. Bu kontrat üzerindeki aylık net kira bedeli ikamet ettiğiniz konutun belediye rayiç bedelinin %5’inden az olamaz. Bulunduğunuz bölgenin rayiç bedelini belediyeye gidip öğrenmelisiniz. İşyeri kira tutarı ne kadar olursa olsun banka üzerinden ödenmelidir. Brüt kira tutarının %20’si isteğe göre aylık ya da üç aylık bildirimler şeklinde muhtasar beyanname ile bildirilip stopaj usulü ile vergi dairesine yatırılacak geriye kalan net tutar ise banka üzerinden mal sahibine yatırılacaktır. Home ofis uygulaması sırasında ev sahibi herhangi bir vergi ödemesi yapmamaktadır. Onun adına kiradan elde ettiği gelirin vergisini böylece siz stopaj olarak vergi dairesine ödersiniz.

Ödediğiniz kiranın tamamını ve elektrik, su, doğalgaz gibi diğer giderlerin yarısını gider olarak gösterebilirsiniz.

İşyeri kendi mülkü olanlar kira yerine amortismanı, ikametgâhı kendi mülkü olup bunun bir kısmını iş yeri olarak kullananlar amortismanın yarısını gider yazabilirler.

Başka bir işyerinde SSK’lı gözükürken home ofis işletmenizi çalıştırabilirsiniz. Böylece Bağkur primi de ödemenize gerek kalmadığı için daha avantajlı olursunuz.

Home ofis de olsanız  fatura keseceksiniz, beyanname vereceksiniz yani müşterilerinizle ve kamu ile ilişki içinde olacağınız için elbette maliyeye açılışınızı yapmanız gerekmekte. Şahıs işletmenizi kurmanız için yapılması gerekenleri detaylı bir şekilde Şahıs İşletmesi Kuruluşu makalemizde okuyabilirsiniz. Elbette tüm bu süreçleri sorunsuz ve usulüne uygun bir şekilde yürütebilmeniz için kendinize iyi bir Mali Müşavir bulmalı ve gerekli hizmeti almalısınız.

 

Şahıs İşletmesi Kuruluşu