Ana sayfa Mevzuat Tüm işyerlerine iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi zorunluluğu geliyor

Tüm işyerlerine iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi zorunluluğu geliyor

117

İş kazalarını önlemek amacıyla 2012 yılında çıkarılan İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nda öngörülen geçiş sürecinin son aşaması, 1 Temmuz’da tamamlanıyor. Bu tarihten itibaren kamu ya da özel sektörde, az tehlikeli ve 50’den az çalışanı olan tüm işyerleri için de hem iş güvenliği uzmanı hem de hekim istihdam etmek zorunlulu olacak.

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun verilerine göre, bu yılın Mart ayında toplam işyeri sayısı 1,7 milyonun üzerindeydi. 50’den az çalışanı olan işletme sayısı ise, 1 milyon 654 bin. Bunların kabaca yarısı yeni uygulama kapsamına giriyor.

Konunun detayına girmeden önce bir özet yapalım. İş kazalarını önlemek amacıyla 2012 yılında, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu çıkartıldı. Her iş yerinde bir iş güvenliği uzmanı ile işyeri hekimi bulundurma zorunluluğu getiren kanun kapsamında da işyerleri; az tehlikeli, tehlikeli, çok tehlikeli olmak üzere üç gruba ayrılarak işletmelere, zorunlu uygulama için geçiş süresi tanındı. 50 kişinin altında çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli işyerleri için hekim ve iş güvenliği uzmanı istihdam etme zorunluluğu, 2014’ün Ocak ayında başladı. Daha açık anlatmak gerekirse, iş yeriniz tehlikeli ya da çok tehlikeli sınıftaysa ve çalışan sayınız da 50’nin üstündeyse, iki buçuk yıldır iş güvenliği uzmanı ile hekim istihdam ediyorsunuz demektir.

 

Yüzlerce mesleği kapsıyor

Hürriyet’ten Noyan Doğan’ın haberine göre, düzenlemede 10’dan az çalışanı olan ve az tehlikeli işyerlerine ise esneklik sağlanıyor.

İşverenin kendisi ya da görevlendireceği bir kişi, gerekli eğitimleri almak kaydıyla; işe giriş ve periyodik muayeneler, tetkikler hariç, iş sağlığı ve güvenliği hizmetini kendi yürütebilecek. 

Kanunda belirtilen kurallara uymamanın cezası ise 1000 ila 10 bin lira arasında değişiyor, ancak hem iş güvenliği uzmanı hem de hekim istihdam edilmeyen işyerleri için ceza aylık 13 bin liraya kadar çıkabiliyor.

 

İş sağlığı ve güvenliği eğitimi zorunlu

Bu işyerleri yüzlerce mesleği kapsıyor. Tüm işyerleri iş kazası ve meslek hastalığına karşı risk değerlendirmesi yapacak, 10’dan az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli işyerlerinin iş güvenliği konusundaki giderlerini devlet destekleyecek. Yeni düzenlemeyle çalışanlara iş sağlığı ve güvenliği konusunda eğitim verilmesi de zorunlu hale geliyor.

İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında işyerleri, az tehlikeli, tehlikeli, çok tehlikeli olmak üzere üç gruba ayrılarak işletmelere, zorunlu uygulama için geçiş süresi tanınmıştı. 50 kişinin altında çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli işyerleri için hekim ve iş güvenliği uzmanı istihdam etme zorunluluğu, 2014’ün Ocak ayında başlamıştı.

 

İş sağlığı ve güvenliği resmen başladı
  •  Kamu, özel tüm işyerleri, iş güvenliği uzmanı ve hekim çalıştırmak zorunda.
  •  İşyerleri faaliyetlerine göre; tehlikeli, çok tehlikeli, az tehlikeli olmak üzere üç gruba ayrılıyor.
  • Tüm işyerleri iş kazası ve meslek hastalığına karşı risk değerlendirmesi yapacak.
  • 10’dan az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli işyerlerinin iş güvenliği konusundaki giderlerini devlet destekleyecek.
  • İşverenler Ortak Sağlı ve Güvenlik Birimlerinden (OSGB) hizmet alabilecek.
  • Tüm işyerleri acil eylem planı hazırlayacak.
  • Çalışanlara iş sağlığı ve güvenliği konusunda eğitim verilmesi zorunlu. Çok tehlikeli işlerde çalışanlar mesleki eğitim ve belge alacak.